ul. Miodowa 33, 31-036 Kraków
600 212 313 kontakt@zycieula.pl
"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły."

Co nam dają pszczoły?

co nam dają pszczoły

Pszczoła zawsze budziła fascynację człowieka. Korzyści, jakie płyną z działalności pszczół to niezwykle ważny i niedoceniany element  życia ludzi. Natomiast same pszczoły stanowią skomplikowaną organizację społeczną.

Według mitologii określa się pszczoły jako łzy boga Ra. Koran określa je jako owady święte. A królewna grecka Melissa karmiła Zeusa miodem, dlatego miała ją czekać nagroda godna bogów. Została bowiem przemieniona w pszczołę. Według Gregów na wargach Pindara i Platona przysiadały pszczoły, dzięki czemu były one bardziej wymowne od innych. Grecy oraz Celtowie wierzyli, że ekstrakt miodowy będzie w stanie zapewniać nam nieśmiertelność, podobnie jak umieszczenie wizerunków nawiązujących do pszczół na grobowcach. Zakładano, że może to mieć wpływ na życie wieczne zmarłego. Dla chrześcijan żądło było znakiem słusznej kary.

Miód

miód pszczeliMiód, był zawsze łakomym kąskiem i dla człowieka i dla zwierząt. Pszczoła udomowiona jest tak naprawdę od tysięcy lat i obecnie hodowana już na całym świecie. W Polsce najstarsze ślady, gdy chodzi o bartnictwo sięgają 2 tysięcy lat. Pierwotnie produkowano miód z barci czyli pni drzew. Jednak już w XIV wieku zaczęto spisywać prawo bartne i następnie mocno się ono rozwijało razem z bartnymi bractwami, które decydowały się na zakładanie borów bartnych. Były to takie obszary, na których było około 60 barci. Miód na kartach historii po raz pierwszy doceniany będzie przez podróżnika arabskiego Ibrahima Jakuba w roku 965. Tam gdzie nie pszczół się nie hoduje ludzie często decydują się na podbieranie miodu dzikim pszczołom.

Wosk

Tak samo jak miód również wosk oceniany będzie jako cenny produkt. Dodatkowo jest to artykuł pierwszej potrzeby. Kraje nadwiślańskie przez długi czas specjalizowały się w produkcji wosku i były prawdziwym ośrodkiem tego produktu, który z tych krajów wywożony był do Italii czy Germanii.