ul. Miodowa 33, 31-036 Kraków
600 212 313 kontakt@zycieula.pl
"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły."

Pomnik pszczoły miodnej

pszczoła miodna

Jedyny w Polsce (a może i na świecie, ale o tym niżej) pomnik pszczoły miodnej znajduje się w Kielcach. Pomnik umiejscowiony w samym centrum miasta, na skwerku przy zbiegu ulic Żeromskiego i Zagórskiej powstał w 1987 roku z inicjatywy Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a jego autorem jest Stefan Dulny.

Tuż obok pomnika znajduje się siedziba związku pszczelarzy a także ich firmowy punkt. Tam pszczelarze zaopatrują się w sprzęt, a wszyscy chętni mogą kupić miód, dostarczany tutaj bezpośrednio od pszczelarzy z okolicznych pasiek.

Na pomniku znajduje się kilka napisów:

  • pomnik pszczoły w Kielcach"Nektarem życia jestem Ja, pszczoła - dla podkreślenia jej znaczenia, pomnik ten ufundowali pszczelarze polscy"
  • "Tam gdzie pszczoła żyć nie będzie, nie będzie mógł żyć człowiek"
  • "XXXI Kongressus Apimondia - 1987"
  • "Żywią i leczą".

Pomnik jest, a raczej był (!) bogato zdobiony elementami kojarzącymi się z pszczelarstwem oraz kwiatami. Był, ponieważ niestety miejsce, w którym ustawiono monument od dawna nie było porządkowane, brakuje tu też efektownego podświetlenia. Dlatego też po zmroku próżno szukać pomniku pszczoły. Skradzione zostały figurki pszczół zamontowane na plastrze miodu na przedniej części pomnika. Wykonane były z metalu, co skusiło z pewnością zbieraczy złomu.

Warto wspomnieć przy okazji, że co roku Świętokrzyski Związek Pszczelarzy organizuje Świętokrzyskie Święto Pszczoły, na którym poza kiermaszem sprzętu pszczelarskiego i miodów prezentowane są dokonania pszczelarzy.

 

Prawdopodobnie drugi na świecie pomnik pszczoły znajduje się w rosyjskim mieście Ufa (zdjęcie poniżej).

pomnik pszczoły - Ufa