ul. Miodowa 33, 31-036 Kraków
600 212 313 kontakt@zycieula.pl
"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły."

Pszczelarz zawodowy - co zrobić, by nim zostać?

zawód pszczelarz

Dla jednych pszczelarstwo to hobby i pasja, a dla innych zawód. Oczywiście Ci, którzy zajmują się tym zawodowo będą mieli po swojej stronie więcej różnorakich zadań i obowiązków.

Jak zostać pszczelarzem?

Na samym początku przez pewien czas musimy być amatorem. Na pewno powinniśmy patrzeć na pracę innych pszczelarzy w czasie całego rocznego cyklu. Wtedy dopiero obiektywnie będzie można się przyjrzeć plusom i minusom takiej pracy.

Zawód pszczelarz

pasieka - pnie pszczółZawodu można się także uczyć w ramach kształcenia w szkołach średnich (przeczytaj więcej o jedynym w Polsce i Europie technikum pszczelarskim). Będzie to takie rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku osób, które mają rodzinę wywodzącą się z tradycji pszczelarskich. Takie osoby raczej od dawna wiedzą czym się w życiu będą zajmować. Pszczelarzem można także być po skończeniu nauki w szkole zawodowej, technikum czy na specjalnych kursach kwalifikacyjnych do zawodu pszczelarza lub technika.

Aby uzyskać odpowiedni tytuł należy oczywiście zdać państwowy egzamin i po jego zakończeniu będzie się uzyskiwać stosowne dokumenty. Po skończeniu nauki można być pszczelarzem, ale podobnie jak w innych zawodach można zostać teoretykiem. To jednak nie znaczy, że w praktyce będzie się także dobrym a to właśnie pasieka jest najlepszym sposobem na sprawdzenie umiejętności.

Zarabianie na pszczołach

Osoba, która pracuje jako pszczelarz będzie także zarabiała na tym co będzie produkowane w jego pasiece. Dlatego trzeba spełnić wiele formalności, by można było sprzedawać zgodnie z prawem wszystkie produkty, które w takiej pasiece będą wyprodukowane. Tutaj między innymi takim ważnym elementem będą badania, które przeprowadzić powinien lekarz weterynarii, pozwalający na sprzedaż produktów z danej pasieki.

Dobra kondycja będzie niezbędna

praca pszczelarzaOkazuje się, że zawodowy pszczelarz musi mieć także poza odpowiednimi umiejętnościami również predyspozycje. Na pewno ważną kwestią będzie odporność na jad pszczeli. Jeśli ktoś jest na taki jad uczulony to tak naprawdę może zamknąć drogę do pszczelarstwa. Trzeba się odznaczać dobrą kondycją fizyczną. Na pewno właściciele rodzin pszczelich mogą zatrudniać pomocników, którzy wykonywać będą za nas wiele czynności, ale na samym początku trzeba będzie wszystkie czynności realizować tak naprawdę samodzielnie.

Zysk

Jeśli chce się zostać pszczelarzem trzeba dokonać takich prac, które sprawią, że będzie można z jednego gospodarstwa uzyskiwać takie dochody, które pozwolą na utrzymanie w tym okresie, gdy pszczoły znajdują się w ulach i nic nie będą produkować. Trzeba więc orientować się na rynku i wiedzieć jak podjąć tam skuteczne działania.