ul. Miodowa 33, 31-036 Kraków
600 212 313 kontakt@zycieula.pl
"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły."

Pszczoły i środowisko

pszczoły i środowisko

W przypadku roślin wyższych do zapłodnienia konieczny będzie proces określony jako zapylenie. Będzie to przeniesienie pyłku z pylników na słupek. Wśród różnych czynników, które się wykorzystuje do przenoszenia tego pyłku są oczywiście owady. Tutaj szczególną rolę odgrywają oczywiście pszczoły miodne.

Ich roje są liczne i robotnice oblatują okolicę w poszukiwaniu pożywienia. W trakcie odwiedziny kwiatów dokonują przeniesienia pyłku i wspominanego zapylenia. Jest to zjawisko, które będzie główny pożytek dawało ludziom. Dzięki temu da się zachowywać różnorodność gatunkową roślin. Pszczoły uważane są za owady, które są najlepsze jeśli chodzi o zapylanie przede wszystkim z tego względu, że liczebność jest bardzo duża.

pszczoła i pyłekPoza tym znaczenie tych owadów jest także bardzo ważne z tego względu, że pojawiają się one w takich uprawach jak rzepach, gryka, malina czy sady owocowe. Są one gatunkiem, który wykazuje wierność kwiatową. Polega to na tym, że wykorzystują pożytek najliczniej występujący w danym terenie i miejsca, gdzie jest bardzo duże skupienie danego gatunku.

Poza tym stosuje się również specjalną tresurę pszczół, dzięki czemu będą one kierowane do owadów i do zapylania konkretnych roślin przede wszystkim przez pobudzanie ich syropem z dodatkiem zapachowym tych kwiatów, do których pszczoły mają być skierowane.