Efektem pracy pszczelego roju jest nie tylko miód, ale także wosk. Produkowany przez pszczoły wosk ma dobroczynne działanie lecznicze i kosmetyczne. Działanie to znano i wykorzystywano już już od bardzo dawna. Dzisiaj także jest wykorzystywany przez pszczelarzy.
Sprzedaż wosku i produktów wytwarzanych z niego podnosi rentowność gospodarstw pszczelarskich. Od najdawniejszych czasów wosk wykorzystywany był do wyrobu świec. Dzisiaj także pszczelarze zajmują się wyrobem świec. Cieszą się one ogromną popularnością wśród osób doceniających ich naturalne pochodzenie.
Świece woskowe są droższe od tych parafinowych, mimo to znajdują wielu nabywców. Dostępne w wielu interesujących kształtach cieszą się ogromnym pobytem w okresie świąt Bożego Narodzenia. Także liturgia Wielkiej Soboty wymaga, aby w kościele stał paschał wykonany z pszczelego wosku.
Świeca na zdrowie!
Woskowe świece warto palić w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię, astmę oraz osoby palące papierosy. Zapalona woskowa świeca w pobliżu komputera zneutralizuje jego szkodliwe promieniowanie. Wosk pszczeli nie służy jedynie do wyrobu świec.
Kosmetyki - farmaceutyki
Wykorzystywany jest w wielu kosmetykach i leczniczych preparatach. W przypadku kosmetyków jest często dodawany do balsamów do ust. Wosk służy także do depilacji. W preparatach leczniczych pszczeli wosk znajdziemy w środkach, które wspomagają leczenie przede wszystkim chorób skórnych, a w szczególności w leczeniu owrzodzeń i czyraków. Wosk może też wspomóc farmakologiczne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz w terapię artretyzmu.
Zdrowa konserwacja mebli
Wosk pszczeli wykorzystuje także przemysł chemiczny. Wiele środków do pielęgnacji mebli i podłóg zawiera w swoim składzie wosk pszczeli. Produkty te są bezpieczne nawet dla osób z alergią. Znakomicie konserwują i nabłyszczają meble i podłogi.