ul. Miodowa 33, 31-036 Kraków
600 212 313 kontakt@zycieula.pl
"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły."

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

pszczelarz

Jeśli chce się zakładać własną pasiekę to trzeba mieć oczywiście pewną wiedzę o pszczołach. Przyszli pszczelarze najczęściej taką wiedzę zdobywają u swojej rodziny. Można się zawsze wybrać do znajdującej się blisko pasieki i zobaczyć jak wygląda praca pszczelarza.

Zanim zabierzemy się za pszczelarstwo trzeba się nauczyć teorii. Pszczelarstwo kojarzy się przede wszystkim z panem, który ma specjalny ubiór i z ula wyciąga plastry z miodem. Taki moment wyjęcia plastrów z miodem jest jednak ukoronowaniem bardzo długiej pracy, którą trzeba wykonywać. Poza sezonem zimowym w takiej pasiecie jest zawsze bardzo dużo pracy.

Nim zaczniemy kupować albo budować ule musimy wiedzieć jak pszczołami należy się zajmować. Trzeba mieć pewną wiedzę o pszczołach i gospodarce pasiecznej oraz mieć pewien zakres wiedzy i umiejętności praktycznych, które są konieczne by jakoś zajmować się pszczołami.

zakładanie pasiekiWiedzę o pszczołach najlepiej zdobywać w specjalnych kołach pszczelarskich. Mają one specjalne kursy dla takich osób, które przygotowują się do wykonywania tego zawodu. Oprócz kontaktu warto także mieć jakąś fachową literaturę. Znajdziemy liczne podręczniki i poradniki, w których znajdzie się wiele interesujących informacji o tym jak zajmować się pszczołami. A co ważne są to książki, które napisane są przystępnym językiem.

W zasobach sieci można znaleźć i fachowe porady specjalistów jak i też wiele informacji od osób, które zajmują się tym na co dzień. Warto również skorzystać z kopalni wiedzy jaką bez wątpienia będzie właśnie internet. Zawsze też warto zajrzeć do specjalnych for dla pszczelarzy, gdzie ludzie będą mogli się dzielić swoimi spostrzeżeniami co do hodowli pszczół. Może się to okazać wskazane, ponieważ na takich forach bardzo często łatwiej znaleźć rozwiązania swoich problemów dzięki temu, że wypowiadają się tam również ludzie z dużą praktyką.